canyon - онтологија

кањон повеќе

мн. кањони
Вид збор: Именка, машки род
Тесна и длабока речна долина, cо високи и стрмни карпести страни.
Албански: kanion
Употреба: Географија
Премин меѓу карпи во висорамнина.
Албански: kanion
Употреба: Географија

кланец повеќе

мн. кланци
Вид збор: Именка, машки род
Теснец меѓу две планини или два рида.
Употреба: Геологија