canvas - онтологија

канава повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Памучна или ленена ткаенина во вид на мрежа, но cо помали отвори што се користи како основа на везот.

канаваца повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Грубо, цврсто платно.

мушама повеќе

мн. мушами
Вид збор: Именка, женски род
Восочно или гумирано платно (непропустливо).
Турски: muşamba Албански: mushamë
Непропустлива наметка од вакво платно.
Албански: mushamë, kanavacë

платно повеќе

мн. платна
Вид збор: Именка, среден род
Подлога за уметничка слика.
Албански: kanavacë
Употреба: Ликовна уметност