cannibal - онтологија

канибал повеќе

мн. канибали
Вид збор: Именка, машки род
Дивјак што јаде човечко месо.

човекојадец повеќе

мн. човекојадци
Вид збор: Именка, машки род
Човек, дивјак што јаде луѓе.
Албански: njeringrënës, kanibal
Употреба: Географија
Суров, крвожеден човек.
Албански: kanibal
Употреба: Преносно значење