candy maker - онтологија

шеќерџија повеќе

мн. шеќерџии
Вид збор: Именка, машки род
Оној што прави и продава бонбони и разни други слатки работи.
Турски: şekerci Албански: sheqerxhi
Употреба: Гастрономија , Разговорно