candela - онтологија

кандела повеќе

мн. кандели
Вид збор: Именка, женски род
Мерна единица за светлинска јачина.
Употреба: Физика

свеќа повеќе

мн. свеќи
Вид збор: Именка, женски род
Единица за мерење на силата на светината.
Албански: kandelë
Употреба: Архаизам , Физика
Примери:
Ламбичка од пет свеќи.