can - онтологија

кана повеќе

мн. кани
Вид збор: Именка, женски род
Сад за вода или вино, во форма на голема чаша со дршка и мал отвор.
Албански: kanaçe

канче повеќе

мн. канчиња
Вид збор: Именка, среден род
кана
Албански: kanaçe
Употреба: Деминутив

конзерва повеќе

мн. конзерви
Вид збор: Именка, женски род
Херметички затворен сад (обично лимена кутија) со прехранбен производ.
Албански: konservë
Употреба: Гастрономија

лименка повеќе

мн. лименки
Вид збор: Именка, женски род
Лимен сад за индустриско конзервирање пијалак.