calm - онтологија

заплати повеќе

заплатат
Вид збор: Глагол, свршен
Замолчи, смири некого.
Албански: hesht, pajtoj dikë
Употреба: Дијалектен збор
(се заплати) Се замолчи, се смири.
Албански: qetsoj, hesht

затрае повеќе

Види и: трае (несв.)
затраат
Вид збор: Глагол, свршен
За временски услови - се задржи поволно време.
Албански: përshtatshëm

олади повеќе

оладат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи да спласне, да се смали некое чувство, расположение.
Албански: zbut
Употреба: Преносно значење

прибере повеќе

приберат
Вид збор: Глагол, свршен
Се споземе, се успокои.
Албански: zbut

скроти повеќе

скротат
Вид збор: Глагол, свршен
За чувство - смири, надвие.
Албански: qetësoj

смадри повеќе

смадрат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи да стане мадро.
Употреба: Разговорно
Примери:
Смадри ги веќе децана.

смадрува повеќе

Вид збор: Глагол, несвршен
смадри

смири повеќе

смират
Вид збор: Глагол, свршен
Приведе во спокојна состојба, отстрани она што внесува немир.
Албански: zbut
Подобри или прекрати некоја болка.
Албански: lehtësoj
Употреба: Медицина
(се смири) Стане мирен, се скроти.
Албански: qetësoj
(се смири) Стане спокоен, задуши неспокојство.
Албански: qetësoj

смирува повеќе

Види и: смири (св.)
(се) смируваат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се) смири

среди повеќе

средат
Вид збор: Глагол, свршен
(се среди) се успокои
Албански: qetësoj
Употреба: Преносно значење

ублажи повеќе

ублажат
Вид збор: Глагол, свршен
(се ублажи) се смири, се намали
Албански: qetësoj

умртви повеќе

Види и: усмрти (св.)
умртват
Вид збор: Глагол, свршен
Направи нешто да да замре.
Албански: qetësohet
Употреба: Преносно значење
(се умртви) Се смири, се предаде на мртвило, на пасивност.
Албански: qetëson

успокојува повеќе

Види и: смирува (несв.)
успокојуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
смирува
Албански: qetësoj
(се успокојува) (се) смирува
Албански: qetësohem