cabbage - онтологија

зелка повеќе

мн. зелки
Вид збор: Именка, женски род
Вид градинарско растение со ниско стебло од кое излегуваат густи, сочни листови, налегнати еден врз друг во вид на топка.
Латински: Вrассiса oleracea Албански: lakër
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Главица зелка.
Албански: lakër
Употреба: Гастрономија

лаана повеќе

мн. лаани
Вид збор: Именка, женски род
зелка
Турски: lahana Албански: lakër
Употреба: Дијалектен збор , Гастрономија