buttermilk - онтологија

биеница повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
маштеница
Албански: dhalltë
Употреба: Дијалектен збор , Гастрономија

матеница повеќе

мн. матеници
Вид збор: Именка, женски род
Пијалак направен од закиселено млеко обезмастено со матење.
Албански: dhallë, dhalltë
Употреба: Гастрономија