bust - онтологија

биста повеќе

мн. бисти
Вид збор: Именка, женски род
Вајарско дело што го претставува човечкото тело до појас.

гради повеќе

градите
Вид збор: Именка, множина
Преден дел на телото помеѓу вратот и стомакот.
Албански: gjoks
Употреба: Анатомија