builder - онтологија

градежник повеќе

мн. градежници
Вид збор: Именка, машки род
Човек што се занимава со градење.

градител повеќе

мн. градители
Вид збор: Именка, машки род
Тој што придонесува со својот труд да се изгради некое општо дело.
Албански: ndërtues

изградувач повеќе

мн. изградувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што гради, градител.

неимар повеќе

мн. неимари
Вид збор: Именка, машки род
градежник, изградувач
Турски: mimar Српски: неимар
Употреба: Архитектура и градба , Дијалектен збор

создател повеќе

мн. создатели
Вид збор: Именка, машки род
Tој што создал нешто.
Албански: ndërtues

строител повеќе

мн. строители
Вид збор: Именка, машки род
градител