broil - онтологија

испече повеќе

испечат
Вид збор: Глагол, свршен
Приготви јадење со печење.
Албански: zihet

напржи повеќе

Види и: пржи (несв.)
напржат
Вид збор: Глагол, свршен
Испржи доволно или во поголемо количество.
Албански: fërgoj, përzhis
Употреба: Гастрономија