breast-feed - онтологија

додои повеќе

Види и: дои (несв.)
додојат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со доењето.
Употреба: Медицина

дои повеќе

дојат
Вид збор: Глагол, несвршен
Храни бебе или младо животно давајќи му да цица.
Употреба: Медицина

подои повеќе

подојат
Вид збор: Глагол, свршен
Даде да цица.
Албански: jap gji
Дои кратко време.
Албански: jap gji shkurt