booty - онтологија

плен повеќе

(едн.) пленот
Вид збор: Именка, машки род
Благо земено сосила; нешто грабнато, одвлечено во војна и сл.
Албански: plaçkë, pre
Примери:
Во нашите раце падна голем плен и паве.
Животно што ќе биде изедено од друго.
Албански: pre
Примери:
Мечката покрај својот плен.
Жртва на измама или насилство.
Албански: pre
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој ќе стане плен на разни неранимајковци.