boom - онтологија

бум повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Настан што оддекнува, за кој се слуша и се зборува, сензационален успех, напредок.

дум повеќе

Вид збор: Извик
Збор за подражавање на звукот при пукање или при силен и краткотраен удар.
Примери:
Дум-дум-дум, татнеа ѕидовите.

конјунктура повеќе

мн. конјунктури
Вид збор: Именка, женски род
Стек на погодни околности, добра можност за успех.
Германски: Konjunktur Албански: konjuktur
Употреба: Разговорно

татнење повеќе

Вид збор: Именка, среден род
татнеж

татни повеќе

татнат
Вид збор: Глагол, несвршен
Дава експлозивен звук.
Примери:
Земјата татнеше од страшни експлозии.