bone - онтологија

ковче повеќе

Види и: коска (ж.)
мн. ковчиња
Вид збор: Именка, среден род
коска
Употреба: Деминутив

кокал повеќе

мн. кокали
Вид збор: Именка, машки род
коска
Албански: asht, kockë
Употреба: Дијалектен збор

кокалка повеќе

мн. кокалки
Вид збор: Именка, женски род
ковче
Употреба: Дијалектен збор

коска повеќе

мн. коски
Вид збор: Именка, женски род
Одделен тврд дел од скелетот на човек или на животно.
Албански: eshtër, kockë, koc
Употреба: Анатомија