blanket - онтологија

ќебе повеќе

мн. ќебиња
Вид збор: Именка, среден род
Вид грубо изработена покривка или постилка, обично од волна.

ќебенце повеќе

Види и: ќебе (ср.)
мн. ќебенца
Вид збор: Именка, среден род
ќебе
Употреба: Деминутив