bladebone - онтологија

лопатка повеќе

мн. лопатки
Вид збор: Именка, женски род
Една од двете плоската, широки триаголни коски што се наоѓаат во горниот дел од грбот на човекот, а кај животните меѓу вратот и предните нозе.
Латински: Scapula Албански: shpinë
Употреба: Анатомија