blade - онтологија

лист повеќе

мн. листови
Вид збор: Именка, машки род
Тенок и широк слој од нешто (метал, тесто, месо).
Албански: fije

остринка повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
острица
Албански: teh