blackmail - онтологија

изнуда повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Одземање пари или вредности со примена на сила или закани.
Употреба: Правда

рекет повеќе

мн. рекети
Вид збор: Именка, машки род
(само едн.) уцена, изнудување
Албански: reket, shantazh

уцена повеќе

мн. уцени
Вид збор: Именка, женски род
уценување
Албански: shantazh, kërcnim