biting - онтологија

гризлив повеќе

гризливиот
Вид збор: Придавка
Што гризе.

забест повеќе

забести
Вид збор: Придавка
Што е зајадлив, злобен, зол.
Албански: me dhëmbë
Употреба: Преносно значење

резлив повеќе

резливиот
Вид збор: Придавка
За ветер, воздух - што сече, штипе.
Албански: pickues