big - онтологија

дебел повеќе

дебели
Вид збор: Придавка
обилен, богат, скап
Албански: i madh
Употреба: Преносно значење

дрочен повеќе

Види и: дрочи (несв.)
дрочниот
Вид збор: Придавка
Што е голем, буен, крупен.