bellows - онтологија

дувало повеќе

мн. дувала
Вид збор: Именка, среден род
Направа или цевка за дување со која се разгорува оган.
Албански: shakull

мев повеќе

мн. мевови
Вид збор: Именка, машки род
Направа од кожа што служи за разгорување оган, обично во ковачница.
Албански: shakull