bellflower - онтологија

ѕвонче повеќе

мн. ѕвончиња
Вид збор: Именка, среден род
Растение со ретки листови и синовиолетови цветови во форма на ѕвоно што се групираат во грозд на врвот од стеблото
Латински: Campanulaceae Албански: lule kumbone
Употреба: Ботаника