beetle - онтологија

бумбар повеќе

мн. бумбари
Вид збор: Именка, машки род
Инсект од видот на тврдокрилци, со топчесто, влакнесто тело што брмчи при летањето.
Употреба: Зоологија

бумбаров повеќе

бумбаровиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на бумбар.

тврдокрил повеќе

тврдокрилна
Вид збор: Придавка
Што има тврди крилја.
Латински: Coleoptera
Употреба: Биологија
Примери:
Тврдокрилни инсекти.