bearing - онтологија

лагер повеќе

мн. лагери
Вид збор: Именка, машки род
Машински дел во кој се врти крајот на оската во определена положба.
Германски: Lager Албански: kushinetë
Употреба: Технологија

лежиште повеќе

мн. лежишта
Вид збор: Именка, среден род
Елемент на кој се потпира конструкцијата при што товарот се пренесува на основата, машински дел во кој се врти крајот на оската во определена положба.
Албански: shtyllë
Употреба: Технологија