bean - онтологија

боб повеќе

мн. бобови
Вид збор: Именка, машки род
(само едн.) бакла, грав
Латински: faba Албански: bathë, groshë, fasule
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор , Гастрономија

грав повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Едногодишно зрнесто растение со плодови во мешунки што се користат за исхрана.
Латински: Vicia faba Албански: fasule, groshë, bathë, pasul
Употреба: Ботаника
самото јадење
Албански: groshë, pasul
Употреба: Гастрономија

гравушка повеќе

мн. гравушки
Вид збор: Именка, женски род
Зрно грав.
Албански: kokërr groshe, fasule, bathë

гравче повеќе

мн. гравчиња
Вид збор: Именка, среден род
грав
Албански: groshë, pasul, bathë
Употреба: Деминутив , Гастрономија

кломбе повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Вид крупен бел грав.
Албански: lloj bathe, groshe, fasule
Употреба: Ботаника