beam - онтологија

зазрачи повеќе

зазрачат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да зрачи нешто.

зрачи повеќе

зрачат
Вид збор: Глагол, несвршен
Пушта зраци, пушта светлина или енергија од себе.
Албански: lëshon reze
Ослободува од себе нешто.
Албански: lirohet
Употреба: Преносно значење