be unfaithful - онтологија

изневери повеќе

Види и: верува (несв.)
изневерат
Вид збор: Глагол, свршен
Прекрши, погази верност во односите меѓу мажот и жената.
Албански: tradhtoj

шава повеќе

шаваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Во машко-женските односи: има лесно поведение.
Албански: pa besë
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Иако е женет, тој шава по малку.