bathrobe - онтологија

бањарка повеќе

мн. бањарки
Вид збор: Именка, женски род
Мантил, наметка за бришење и наметнување по капењето.
Албански: rrobë banje

пењоар повеќе

мн. пењоари
Вид збор: Именка, машки род
Наметка за бришење по капењето.
Албански: penjuar
Примери:
Излезе од бањата во бел пењоар со широки ракави.