bask - онтологија

напече повеќе

Види и: пече (несв.)
напечат
Вид збор: Глагол, свршен
Загрее, стопли добро, натопли.
Албански: ngroh, nxeh
(се напече) Се загрее, добро се стопли, се натопли.
Албански: nxehem, ngrohem mjaft

сонча повеќе

сончаат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се сонча) Изложи телото на сонце.
Албански: rrezitem
Употреба: Туризам
Примери:
Цел ден се сонча на плажа.