barrage - онтологија

бараж повеќе

мн. баражи
Вид збор: Именка, машки род
брана, пречка, преграда
Албански: pengesë
Употреба: Архитектура и градба
Интензивно артилериско бомбардирање.
Албански: barazh
Употреба: Воен термин

дожд повеќе

мн. дождови
Вид збор: Именка, машки род
Големо количество, обилност на нешто.
Албански: vërshim
Употреба: Преносно значење