bark - онтологија

кора повеќе

мн. кори
Вид збор: Именка, женски род
Надворешна обвивка на дрво што ја штити беловината.
Албански: kore, lëvore
Употреба: Ботаника

лај повеќе

Види и: лаеж (м.)
(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
лаеж
Употреба: Поетски збор