bandage - онтологија

бандаж повеќе

мн. бандажи
Вид збор: Именка, машки род
Преврска на голема рана, на скршеница и сл.
Албански: bandazh
Употреба: Медицина

бандажира повеќе

бандажираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Преврзе, преврзува рана, скршеница да не биде подвижно; става бандаж.
Употреба: Медицина

завој повеќе

мн. завои
Вид збор: Именка, машки род
Долга лента од газа или платно што служи за преврзување и заштита на повреден дел од телото.
Албански: fashë
Употреба: Медицина

испреврзе повеќе

испреврзат
Вид збор: Глагол, свршен
Преврзе некого во голема мера.
Албански: lidh, fashoj
Употреба: Медицина
Преврзе многумина, сите.
Албански: fashoj, bandazhoj
Употреба: Медицина
(се испреврзе)
Албански: fashoj, lidh
Употреба: Медицина

превивка повеќе

мн. превивки
Вид збор: Именка, женски род
Нешто што служи за превивање, за завиткување.

превие повеќе

превијат
Вид збор: Глагол, свршен
Изврши преврска, преврзе рана некому.
Албански: fashë
Употреба: Медицина

превој повеќе

мн. превои
Вид збор: Именка, машки род
завој
Албански: brez, mbështjellës
Употреба: Медицина

преврзе повеќе

преврзат
Вид збор: Глагол, свршен
Стави преврска на рана.
Албански: bandazh
Употреба: Медицина
(се преврзе) За рана - се превие сам.
Албански: bandazh
Употреба: Медицина

преврска повеќе

мн. преврски
Вид збор: Именка, женски род
завој
Албански: fashë
Употреба: Медицина
Преврзување, превивање рана.
Албански: fashatim, lidhje
Употреба: Медицина