balm - онтологија

балсам повеќе

мн. балсами
Вид збор: Именка, машки род
Мирислива смеса од етерични масла и смоли што се употребува како лековита маст.
Употреба: Медицина

матичина повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Лековито тревно растение со бели или светловиолетови цветови со мирис на лимон, лимониче.
Латински: Меliѕѕа officinalis Албански: balsam
Употреба: Ботаника
Лековито тревно растение со беложолтеникави или темнорозови цветови во вид на уста.
Латински: Melittis melissophyllum Албански: balsam bastard
Употреба: Ботаника