baldness - онтологија

косопад повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Паѓање на косата, делумно или целосно.
Употреба: Медицина

ќелавење повеќе

Вид збор: Именка, среден род
Процес на паѓање на косата од главата.

ќелавост повеќе

(едн.) ќелавоста
Вид збор: Именка, женски род
Состојба на испаѓана коса.