balcony - онтологија

балкон повеќе

мн. балкони
Вид збор: Именка, машки род
Издадена мала заградена тераса на куќата.
Турски: balkon Албански: ballkon
Употреба: Архитектура и градба
Издигнат и ограден дел над партерот во театар, киносала и сл.
Албански: galeri, ballkon
Употреба: Сцена

конзола повеќе

мн. конзоли
Вид збор: Именка, женски род
Балкон издаден од ѕидот, без потпора.
Албански: konsol
Употреба: Архитектура и градба , Разговорно