bakery - онтологија

лебарница повеќе

мн. лебарници
Вид збор: Именка, женски род
Продавница за леб.
Албански: furrë
Употреба: Гастрономија
пекарница
Албански: furrë
Употреба: Гастрономија

пекарница повеќе

Види и: пекар (м.)
мн. пекарници
Вид збор: Именка, женски род
Таму каде што се подготвува, пече и продава леб.

фурна повеќе

мн. фурни
Вид збор: Именка, женски род
пекарница
Албански: furrë Грчки: φούρνος
Употреба: Гастрономија