bacon - онтологија

сало повеќе

мн. сала
Вид збор: Именка, среден род
Мас на трбушката од свиња.
Албански: proshutë
Употреба: Гастрономија

сланина повеќе

мн. сланини
Вид збор: Именка, женски род
Полутраен производ од поткожниот слој од свиња или друго животно приготвен со солење и сушење на чад или на друг начин.
Употреба: Гастрономија

сланиница повеќе

Види и: сланина (ж.)
мн. сланиници
Вид збор: Именка, женски род
сланина
Албански: proshutë
Употреба: Деминутив , Гастрономија