backrest - онтологија

опирка повеќе

мн. опирки
Вид збор: Именка, женски род
Дел од стол на кој се опира, потпира грбот.
Албански: mbështetëse
Употреба: Ботаника

потпирач повеќе

мн. потпирачи
Вид збор: Именка, машки род
Дел од мебел што служи за потпирање про седење.
Албански: mbështetëse