backpack - онтологија

ранец повеќе

мн. ранци
Вид збор: Именка, машки род
Средство за транспорт во вид на вреќа кое се закачува со каиш и се носи преку рамо.
Германски: Ranzen Албански: çantë shpine

раница повеќе

раницата
Вид збор: Именка, женски род
Специјална торба за храна и др.
Германски: Ranzen Албански: çantë shpine