bacchanal - онтологија

баханалија повеќе

мн. баханалии
Вид збор: Именка, женски род
Повеќедневни свечености и оргии во чест на Бах, богот на виното.
Албански: aheng, orgji në emër të Bahut,
Употреба: Историја
Дива, развратна пијанка; бучна веселба, лумпување.
Албански: aheng i zëshëm
Употреба: Преносно значење