avens - онтологија

омајниче повеќе

мн. омајничиња
Вид збор: Именка, среден род
Планинско или полско цвеќе со јадри црвени или златестожолти цветови.
Латински: Geum Албански: avens, lloj bime
Употреба: Ботаника