avalanche - онтологија

лавина повеќе

мн. лавини
Вид збор: Именка, женски род
Големо количество снег што се одронува од стрмните планини.
Албански: ortek
Нешто што се движи со голема брзина и сила.
Албански: ortek
Употреба: Преносно значење