atrophy - онтологија

атрофира повеќе

атрофираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Заостане, заостанува во развојот, не се развие, не се развива нормално.
Употреба: Медицина

исуши повеќе

Види и: суши (несв.)
исушат
Вид збор: Глагол, свршен
(се исуши) За мускул - атрофира, ја изгуби функцијата.
Албански: atrofi
Употреба: Медицина , Преносно значење , Разговорно