atrophy - онтологија

атрофија повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Смалување, слабеење, сушење на некој орган или ткиво поради негова недоисхранетост или долга неактивност.
Албански: atrofi
Употреба: Биологија , Медицина
Примери:
Констатирана е атрофија на едниот бубрег.
Губење, затапеност на некое чувство, својство и сл.
Албански: atrofi
Употреба: Преносно значење
Примери:
Станува збор за една тешка духовна атрофија.

атрофира повеќе

атрофираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Заостане, заостанува во развојот, не се развие, не се развива нормално.
Употреба: Медицина

исуши повеќе

Види и: суши (несв.)
исушат
Вид збор: Глагол, свршен
(се исуши) За мускул - атрофира, ја изгуби функцијата.
Албански: atrofi
Употреба: Медицина , Преносно значење , Разговорно