atheist - онтологија

атеист повеќе

мн. атеисти
Вид збор: Именка, машки род
Приврзаник на атеизмот.
Употреба: Религија

безверник повеќе

мн. безверници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што не верува во бога, безбожник.
Албански: ateist
Употреба: Религија

ништоверец повеќе

мн. ништоверци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што не прифаќа, не признава ниедна вера.