atheism - онтологија

атеизам повеќе

(едн.) атеизмот
Вид збор: Именка, машки род
Целокупност од погледи и претстави за светот во која не постои бог, таков како што го претставуваат постоечките религии.
Употреба: Религија

безбожие повеќе

мн. безбожија
Вид збор: Именка, среден род
Отсуство на верата во бога.
Употреба: Архаизам , Религија