aspire - онтологија

аспирира повеќе

аспирираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
(Се) стреми, (се) обидува да постигне.

стреми повеќе

(се) стремат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се стреми) има за цел
Албански: aspiroj, synoj