ashame - онтологија

засрами повеќе

засрамат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи некој да почувствува срам.
Албански: bën të turpërohet
(се засрами) Почувствува срам.
Албански: ndjen turp

изрезили повеќе

изрезилат
Вид збор: Глагол, свршен
(се изрезили) Се посрами пред некого.
Албански: turpërohem

поцрни повеќе

поцрнат
Вид збор: Глагол, свршен
Посрами (за име, чест, спомен).
Албански: turpërohet
Употреба: Преносно значење